W tym tygodniu: podcast WP Briefing, dostępność stron internetowych, Full Site Editing, redaktor gościnny Birgit Pauli-Haack i wiele więcej…
Redaktor gościnny:
Birgit Pauli-Haack jest kuratorem wiadomości na stronie Gutenberg Times, prowadzi regularne audycje Gutenberg Live Q & A na YouTube oraz współprowadzi podcast Gutenberg Changelog z Markiem Uraine. Zaczęła pracować nad stronami internetowymi w 1996 roku, a Pauli Systems założyła w 2002 roku. Od tego czasu Birgit i jej zespół współpracowali z setkami firm i organizacjami non-profit.
W tym tygodniu głównie mówiono, o nadchodzącym Full Site Editing w WordPressie. W zeszłym tygodniu mogliście przeczytać o głównych celach WordPressa na 2021 rok, w którym wspomniano między innymi o wydaniu MVP FSE w kwietniu i czy jest on gotowy do połączenia z WordPress Core dla Wersja 5.8 w czerwcu. MVP to skrót od „Minimum Viable Product”, wymyślny tytuł dla produktu, który nie jest w pełni gotowy, ale jest świetnym punktem wyjścia do rozwoju.
Jak wygląda MVP dla FSE?
Josepha Haden opublikowała post, w którym mowi: „MVP powinien umożliwić zbudowanie wersji motywu Twenty Twenty-One, używając tylko bloków, bez znajomości kodowania”. Wskazała również na problem z kamieniami milowymi w repozytorium GitHub autorstwa Matiasa Ventury. W swoim artykule Justin Tadlock zagłębił się w każdy z siedmiu kamieni milowych infrastruktury, edytora witryn, stylów globalnych, bloków motywów, bloków zapytań, bloków nawigacji i stopniowego wdrażania.
Rozpocznij testowanie Full Site Editing
Anne McCarthy, menedżer programu FSE Outreach Experiment, opublikowała obszerne instrukcje dotyczące konfigurowania witryny testowej oraz listę funkcji do przetestowania. Te ostatnie podzieliła na listy dla wszystkich, autorów motywów i autorów wtyczek.
Dlaczego WP Rocket wybrał Gutenberga i jak poprawiło to wydajność?
W swoim szczegółowym poście na temat przebudowy swojej strony internetowej Valentina Orlandi przeprowadza czytelnika przez różne etapy, w jaki sposób wykorzystali bloki wielokrotnego użytku i wzoce bloków, utworzyli swoją stronę docelową i CTA. Udostępnili nawet kilka fragmentów kodu. Nawet jeśli nie używasz WP Rocket na swojej stronie, ten artykuł może być ciekawą inspiracją.
Gutenberg plugin wersja 9.9
W 99 wydaniu wtyczki Gutenberg pojawiło się aż 157 zmian. Wszystkie zmiany z wersji 9.3 – 9.9 wtyczki, pojawią się teraz w Core WP.
WordPress.org ma swój własny podcast pt. WP Briefing i jest on prowadzony przez Josephę Haden.
Dzięki niemu każdy jego słuchacz będzie mógł się dowiedzieć co wydarzyło się w świecie WordPressa.
Muszę przyznać, że pierwszy odcinek bardzo mi się spodobał.
Fränk Klein zastanawia się czy Full Site Editing powinno być umieszczone w WordPress 5.8. Nie można mu odmówić racji – „Core to nie miejsce na testy”.
Should Full-Site Editing be in WordPress 5.8?Yoast opublikował poradnik odnośnie Structured data i Schema. Tutaj po prostu znajdziecie wszystko na temat.
WebDevStudios podsumowali czemu dostępność stron internetowych jest tak ważna i jakie płyną z tego korzyści.
Bardzo spodobał mi się tytuł i przy okazji myśl przewodnia, tego artykułu. Dostępność jest prosta, jeżeli będziemy o niej myśleć od początku.
Z drugiej strony może być koszmarem, jeżeli potraktujemy ją jako task, który możemy zostawić na koniec.
Oana z Pixelgrade poruszyła ciekawy temat – co tak naprawdę oznacza „uruchomić stronę”. Mimo, że wydaje się to oczywiste, to jednak dla każdego może znaczyć coś innego.
W repozytorium motywów, istnieje motyw zwany Nightingale, który jest przeznaczony dla instytucji związanych z brytyjską służbą zdrowia. Chris Witham podsumował jak wygląda użycie tego motywu oraz ogólną sytuację stron NHS.
Jeffrey de Witt z WebDevStudios opisuje jak wygląda dzień pracy lead developera.
To był naprawdę ciekawy rok dla MailPoet. Najbardziej mi jednak zaimponowali przebudową edytora formularzy – korzysta on z Gutenberga.
Ryan McCue z Human Made podsumował pierwszy rok platformy Altis.
Leonardo Losoviz opisał swoją walkę z dostosowaniem kodu GraphQL API for WordPress do potrzeb zgodności z repozytorium wtyczek WordPressa. Bardzo polecam – można nauczyć się wielu, ciekawych rzeczy odnośnie implementacji PHP-Scoper.
Newspack to wspólna inicjatywa Google News i WordPress.com, która ma ułatwić cyfryzację gazet.
I wszystko wskazuje na to, że to działa. Oto lista wszystkich gazet, które z tego zestawu narzędzi.
Frontity udostępniło tutorial, który pozwoli Wam, krok po kroku, stworzyć stronę opartą o ten framework.
Michelle Gienow wyjaśnia jakie zalety ma podejście headless w stosunku do tradycyjnego.
GitHub jakiś czas temu przebudował swoją stronę główną. Na swoim blogu postanowili dodatkowo opisać jak to zrobili. Muszę przyznać, że ich rozwiązanie odnośnie WEBP zrobiło na mnie duże wrażenie.
Nadchodzące wydarzenia
18.02 odbędzie się WordPress „Mega Meetup”: The „Performance/Elementor” Episode.
Prelegentami będą Michelle Keefe, Maciek Palmowski oraz Bud Kraus.
23.02 odbędzie się WordUp Lublin #22 ONLINE. Prelegentem będzie Maciek Kuchnik, który opowie kiedy kończy się praca przy wdrożeniu WordPressa.
23.02 odbędzie webinar zorganizowany przez Git Tower oraz Buddy pt. „17 Ways to Undo Mistakes with Git”.
27.02 odbędzie się WordCamp Praga – oczywiście online.
27.02 odbędzie się WordUp Online #1. Głównym tematem będzie „Biznes w czasach pandemii. Czy zaraza dotyka WordPressa? #WTF2020.”
Panelistami będą Kasia Janoska, Emilia Maria Kürau, Tomasz Dziuda oraz Aleksander Kożuchowski.
04.03 odbędzie się konferencja DE{CODE} 2021. Wśród prelegentów Jason Cohen, Marieke van de Rakt czy Mike Little.
16-18.04 odbędzie się WordCamp Greece 2021 Online. Uruchomiono także call for speakers.