I kolejny rok za nami – czy możecie uwierzyć, że polską WordPressówkę tworzymy już dla Was od 2018 roku? Jak widać troszkę nam zajęło, żeby stworzyć pierwsze w historii podsumowanie. Mamy nadzieję, że jest to początek bardzo miłej tradycji.
Nowa odsłona
W czerwcu udało nam się uruchomić wersję 3.0 strony. Poza zmianą estetyki, zoptymalizowaliśmy ją do granic możliwości i dodaliśmy ciemny motyw. Więcej o nowej wersji możecie przeczytać w tym artykule (jest on tylko po polsku, ale dzięki Google Translate da się go też przeczytać w innych językach).
Angielska wersja
Największym wydarzeniem 2020 roku było dla nas odpalenie angielskiej wersji. 20 października publicznie pochwaliliśmy się serwisem WP Owls. Od tego momentu znajomość języka polskiego przestała być koniecznym warunkiem do czytania naszego newslettera.
Nie powstałaby jednak ona gdyby nie ogromna pomoc dwóch osób.
Pierwszą z nich jest Maciek Swoboda, który razem ze swoją firmą (WP Desk), bardzo się przyczynił do uruchomiania WP Owls. Domena dla tej wersji czekała już od kilku miesięcy, plany były ogromne, ale dopiero dzięki Maćkowi udało się uruchomić nowy serwis w zaledwie miesiąc.
Drugą jest Asia Kałuża, z wykształcenia anglistka mająca doświadczenie w braży IT, która dzielnie tłumaczy co tydzień polską wersję na angielski.
Bardzo Wam dziękujemy – bez Was, to podsumowanie byłoby o wiele krótsze.
Redaktorzy gościnni
Zdajemy sobie sprawę, że mamy własne nawyki, ulubione narzędzia czy tematy. Zawsze nam zależało, żeby publikować tylko linki, które są wg nas interesujące, a nie wszystko jak leci. Stąd można było u nas znaleźć nawet link do artykułu o tym jak BioWare tworzy gry czy linki do różnych bibliotek na GitHub. Unikamy też jak ognia rankingów typu 30 najlepszych wtyczek, 20 najlepszych motywów do wszystkiego, itp…
Z drugiej strony powoduje to, że żyjemy w bańce. Żeby z niej wyjść postanowiliśmy zacząć zapraszać redaktorów gościnnych, którzy wprowadzili bardzo dużo świeżości. Dodatkowo stali się dla nas świetnym źródłem inspiracji.
Pierwszym redaktorem był Maciek Swoboda (21 września). Podzielił się z nami świetnymi artykułami dotyczącymi wtyczek. Następnie przyszła kolej na Maćka Kuchnika (Gutenberg), Kasię Janoską (praca zdalna), Michelle Frechette (mental health), Grześka Ziółkowskiego (Gutenberg), Denisa Žoljoma (programowanie i pisanie) oraz Marcina Andrzejewskiego (społeczność).
Jedna rzecz nas jednak bardzo pozytywnie zaskoczyła. Baliśmy się, że osoby, do których odezwiemy się z zaproszeniem nie będą zainteresowane, bo nie mają czasu czy ochoty przygotowywać dla nas materiałów. A okazało się, że jest zupełnie na odwrót. Po raz kolejny pokazało to jaką niesamowitą społecznością jesteśmy.
Przy okazji, jak już jesteśmy przy redaktorach – bardzo, ale to bardzo Wam dziękujemy. Nie wiem czy sobie zdajecie sprawę, ale czekamy na to co nam podeślecie z wypiekami na twarzy, bo wiemy, że nauczymy się czegoś nowego.
Trochę liczb
Zacznijmy od polskiej wersji (wordpressowka.pl). W 2020 udało nam opublikować 42 numery, dokładnie 571 odnośników, które pochodziły z 266 unikalnych źródeł.
Wersja angielska (wpowls.co) zaś doczekała się 13 numerów, 223 odnośników ze 133 źródeł.
Jak łatwo można zaobserwować, wraz z pojawieniem się angielskiej wersji, bardzo wzrosła liczba artykułów w numerze. W sumie nie wiemy dlaczego tak się stało – po prostu w pewnym momencie, ewidentnie zaczęło się pojawiać więcej fajnych treści.
Jeszcze w temacie liczb zauważyliśmy kilka interesujących różnic pomiędzy polską, a angielską wersją. Po pierwsze – moc Twittera i Facebooka jest zupełnie inna. W Polsce Facebook jest naszym głównym serwisem społecznościowym, za granicą Twitter jest naszym najważniejszym narzędziem z bardzo wysokimi zasięgami. Dla osób z zagranicy, z naszej branży Facebooku niemalże nie istnieje.
Zupełnie też inaczej wygląda ilość interakcji – wersja angielska zbiera o wiele więcej komentarzy i udostępnień (szczególnie na Twitterze), ale to za to Polacy częściej nam piszą prywatne wiadomości.
Sława
Zawsze realizowaliśmy WordPressówkę / WP Owls jako hobby, a najważniejszą zapłatą jest dla nas był fakt, że możemy pomóc innym. Wiemy jak trudne jest bycie na bieżąco w WordPressowym świecie.
Dlatego tym bardziej cieplutko się zrobiło na sercu, kiedy:
- Marcin Andrzejewski zadedykował nam spory kawałek WordUp! Kalisz, a także podziękował nam, że w czasie lockdownu w Polsce – WordPressówka pozwalała odróżnić poniedziałek od pozostałych dni,
- Maciek Kuchnik poświęcił nam dużą część swojego vloga,
- WP Talks zaprosiło nas, żebyśmy mogli opowiedzieć jak powstała WordPressówka.
Bardzo Wam za to dziękujemy.
Nie możemy też zapomnieć o tym, że gościnnie udzielamy się na serwisie DailyWeb. Raz w miesiącu możecie tam przeczytać podsumowanie wydarzeń z ostatnich 30 dni. Dzięki wielkie Sebastianie, za zaufanie.
Plany na 2021
Obecny rok pokazał nam, żeby za dużo nie planować, bo sytuacja może się zmienić o 180 stopni z dnia na dzień. Jednak mimo to kiełkuje nam w głowach kilka pomysłów, które będziemy chcieli zrealizować.
Najważniejsze jest jednak dla nas zachowanie ciągłości. Chcemy cały czas prezentować najciekawsze treści.
Na pewno możecie się spodziewać wielu fascynujących gości i to już w najbliższym czasie.
Będziemy chcieli też bardziej pomóc różnym WordPressowym eventom w promocji. Już teraz jesteśmy patronem medialnym WordFest Live 2021 oraz WordCamp Praga 2021. Ale to na pewno nie wszystko.
Jak sami widzicie – jest to pierwszy artykuł opublikowany w ramach WordPressówki / WP Owls. Mamy nadzieję, że uda nam się publikować więcej!